Съдържание
  • Начало
  • План
  • Обучения 2017/2018
  • Индивидуални обучения
  • Кариерно развитие
  • НАРЕДБА 12
  • В помощ на учителя
    • Електронно портфолио
    • Хартиено портфолио
    • Информация за предстоящи обучения
    • Въпроси и отговори
  • Обучения 2016/2017
  • Начало
  • План
  • Обучения 2017/2018
  • Индивидуални обучения
  • Кариерно развитие
  • НАРЕДБА 12
  • В помощ на учителя
    • Електронно портфолио
    • Хартиено портфолио
    • Информация за предстоящи обучения
    • Въпроси и отговори
  • Обучения 2016/2017
  Съдържание
В какъв срок трябва да бъде изготвено учителското портфолио и има ли конкретна рамка, по която да се работи? Трябва ли да бъде поставено на публично място в Интернет? 
В проекта на ДОС за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти е посочено съдържанието на професионалното портфолио. Влиза в сила от 01.08.2016 г. 
 
Според ДОС за статута и професионалното развитие на учителите длъжността "главен учител" може да се заема от учител с І, ІІ или ІІІ ПКС. След влизането на тази наредба в сила от 01.09.2016 год. отново ли ще се провеждат процедури за избор на главен учител? 
Длъжността „главен учител“ се заема от лица със завършено висше образование на образователно-квалификационна степен "магистър", професионална квалификация „учител“, не по-малко от задължителните 3 квалификационни кредита за последния период на атестиране, придобита трета, втора или първа професионално-квалификационна степен и най-високата оценка („образцово изпълнение“) от последното атестиране. 
Ако кандидатите за заемане на длъжността „главен учител“, отговарящи на изискванията за заемането ѝ, са повече от един, директорът извършва подбор по предварително обявени от него критерии. 
Ако лицата, които в момента заемат длъжността „главен учител“ не отговарят на горепосочените изисквания според ДОС за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, който е качен на сайта на МОН за обществено обсъждане и предстои да бъде утвърден от министъра на образованието и науката, то на тях им се предоставя възможността до първото атестиране 2020/2021 г. да повишат своята квалификация до степен, позволяваща им да отговарят на изискването за заемането на длъжност „главен учител“. С влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование от 01.08.2016 г., заварените на съответните длъжности педагогически специалисти, които не отговарят на изискванията за заемането на съответната длъжност, запазват правата си докато заемат съответната длъжност, ако са отговаряли на действащите по време на възникване на трудовите им правоотношения изисквания. 
 
Присъждането на 1 квалификационен кредит задължително ли е да е във формата - 16 академични часа, 8 от тях присъствени? Има ли минимален кредит, който може да се присъжда? За всеки тренинг и семинар, който предлагаме, трябва ли да се развива програма с анотация, цели, методи и т.н. (спрямо изискванията в новия закон)? Или законът предвижда сходните обучения да може да бъдат обединени в една тематична програма, в която да присъстват под теми, които да носят определени часове и съответно кредити? 
Съгласно чл. 222, ал. 3 от ЗПУО педагогическите специалисти са длъжни да повишават квалификацията си по програми на специализираните обслужващи звена, на висши училища и на научни организации в не по-малко от 48 часа за всеки период на атестиране, като условието по чл. 223, ал. 2 е те да бъдат не по-малко от 16 академични часа годишно за всеки педагогически специалист. 
Квалификационният кредит е измерител на времето, в което педагогическият специалист се е обучавал за повишаване на квалификацията си. Един квалификационен кредит се присъжда за 16 академични часа, от които не по-малко от 8 академични часа са присъствени. Не се присъждат кредити за обучения по-малко от 16 академични часа. В проекта на наредба за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти и в регистъра на организациите, имащи право да извършват тези обучения, който регистър предстои да бъде утвърден от министъра на образованието и науката ще бъдат посочени изискванията, на които да отговарят тези програми. 
Необходимо ли е качването на учителските портфолия в сайтовете на училищата - противоречи на ЗЗЛД?! Нека се съхраняват от учителите- на хартиен носител - за сведение при атестиране! 
Постигнатите професионални компетентности всеки педагогически специалист отразява в професионалното си портфолио. 
Създаването на професионално портфолио на педагогическите специалисти е процес на събиране, съставяне, съхраняване и представяне на постигнати резултати. Професионалното портфолио се съставя от педагогическия специалист и включва разработени материали, които доказват активно участие в реализиране на политиката на образователната институция, постигнатите резултати с децата и учениците в образователния процес, динамиката на професионалните изяви – лични и на децата и учениците, с които работи, професионалното усъвършенстване и кариерното израстване. Професионалното портфолио подпомага самооценяването на педагогическия специалист и позволява в процеса на атестиране по-обективно да бъде оценено съответствието на дейността му с професионалния профил, с резултатите, постигнати от него и от децата и учениците, с които работи, както и със стратегията за развитие на детската градина или на училището. Професионалното портфолио осигурява изпълнението на изискването на ЗПУО за прозрачност на управлението и предвидимост на развитието на предучилищното и училищното образование. 
Атестирането на учителите да се извършва с участие на експерт от РУО! 
ЗПУО определя, че атестирането на учителите, директорите и другите педагогически специалисти се извършва на всеки 4 години от атестационна комисия, определена от работодателя, съгласувано с педагогическия съвет, като в нейния състав задължително се включват представители на работодателя, на регионалното управление на образованието и на педагогическия съвет – при атестиране на учителите и другите педагогически специалисти. 
Не е ясно има ли финансова обвързаност на квалификационните кредити с работната заплата. Повече от минималния брой кредити ще водят ли до увеличение на работната заплата? 
ЗПУО посочва, че повишаването на квалификацията е непрекъснат процес на усъвършенстване и обогатяване компетентностите на педагогическите специалисти за ефективно изпълнение на изискванията на изпълняваната работа и за кариерно развитие. Планирането, координирането, управлението и контролът на дейностите за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти се осъществяват на национално, регионално, общинско и училищно ниво. Педагогическите специалисти са длъжни ежегодно да повишават квалификацията си с цел подобряване качеството на работата им и повишаване резултатите и качеството на подготовка на децата и учениците. Повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти се измерва чрез система от квалификационни кредити и се удостоверява с документ. Основа за кариерно развитие на педагогическите специалисти са учителският стаж, получените квалификационни кредити, придобитата професионално-квалификационна степен, както и резултатите от атестирането им. По-големият брой квалификационни кредити и по-високата професионално-квалификационна степен са основание за по-бързо кариерно развитие на педагогическите специалисти, независимо от учителския стаж. Оценката от атестирането освен за кариерното развитие може да служи и за насочване за повишаване на квалификацията и поощряване на атестирания педагогически специалист. Кариерното развитие е обвързано с промяна на работната заплата. 
Какъв набор от документи ще удостовери вътрешната квалификация? 
Повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти може да се организира и от детските градини, училищата и от центровете за подкрепа за личностно развитие чрез обмяна на добри практики в различни форми, както и по международни и национални програми. Вътрешноинституционалната квалификация се измерва в академични часове и за нея не се присъждат квалификационни кредити. Детските градини, училищата и центровете за подкрепа за личностно развитие са длъжни да осигуряват условия за повишаване на квалификацията в не по-малко от 16 академични часа годишно за всеки педагогически специалист. 
Какви критерии ще съдържат атестационните карти за инспектиране на учителите? 
Атестационната карта? 
Атестационната карта съдържа критерии от областите на професионална компетентност и други определени от работодателя в зависимост от вида на образователната институция и стратегията за развитието ?. Атестирането е процес на оценяване на съответствието на дейността на педагогическите специалисти с професионалния им профил, с изискванията за заемане на длъжността и със стратегията на училището. 
В раздел IV „Кариерно развитие на педагогическите специалисти“ в чл. 228 регламентира в детайли процеса на атестиране на педагогическите специалисти. 
Атестационните карти ще бъдат част от приложенията на проекта на Наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. 
Придобиването на ПКС ще носи ли квалификационни кредити на учителя? 
Професионално-квалификационната степен доказва професионалното усъвършенстване на педагогическите специалисти като условие за кариерно израстване. Въз основа на достигнатото равнище на квалификация педагогическите специалисти може да придобиват професионално-квалификационни степени. По-високото равнище на квалификация е основа за придобиване на по-висока професионално-квалификационна степен. 
Кой е най-ефективния модел за обвързване на кариерното и професионалното израстване на учителя? 
Повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти е предпоставка за кариерно и професионално развитие. Повишаването на квалификацията е непрекъснат процес на усъвършенстване и обогатяване компетентностите на педагогическите специалисти за ефективно изпълнение на изискванията на изпълняваната работа и за кариерно развитие. Педагогическите специалисти са длъжни ежегодно да повишават квалификацията си с цел подобряване качеството на работата им и повишаване резултатите и качеството на подготовка на децата и учениците. Съгласно ЗПУО кариерното развитие е процес на усъвършенстване на компетентности при последователно заемане на учителски или възпитателски длъжности или при придобиване на степени с цел повишаване качеството и ефективността на образованието, а основа за кариерно развитие на педагогическите специалисти са учителският стаж, получените квалификационни кредити, придобитата професионално-квалификационна степен, както и резултатите от атестирането им. 
Как синдикатите ще участват в планирането квалификацията на педагогическите кадри? 
Съгласно Закона за предучилищно и училищно образование (ЗПУО) планирането, координирането, управлението и контролът на дейностите за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти се осъществяват на национално, регионално, общинско и училищно ниво. Директорите на детски градини, училища и центрове за подкрепа за личностно развитие са длъжни да осигуряват необходимите условия за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти. Повишаването на квалификацията на педагогическите специалисти може да се организира и в детските градини, училищата и от центровете за подкрепа за личностно развитие като вътрешноинституционална чрез обмяна на добри практики в различни форми, както и по международни и национални програми. 
Защо вътрешноинституционалната квалификация не се измерва с кредити? 
В ЗПУО е регламентирано, че вътрешноинституционалната квалификация се измерва в академични часове и за нея не се присъждат квалификационни кредити. 
Относно атестирането на преподавателите на всеки 4 години, относно повишаването и обновяването на квалификацията им. Кой ще определя от какви нови умения и интереси се нуждае всеки учител и как в рамките на 48 академични часа, той ще се квалифицира и до колко това би било ефективно? Не е ли логично, когато се говори за атестация-един учител да бъде атестиран и в зависимост от представянето си да преминава такъв курс на обучение? 
Повишаването на квалификацията е непрекъснат процес на усъвършенстване и обогатяване компетентностите на педагогическите специалисти за ефективно изпълнение на изискванията на изпълняваната работа и за кариерно развитие. Планирането, координирането, управлението и контролът на дейностите за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти се осъществяват на национално, регионално, общинско и училищно ниво. Педагогическите специалисти са длъжни ежегодно да повишават квалификацията си с цел подобряване качеството на работата им и повишаване резултатите и качеството на подготовка на децата и учениците. Повишаването на квалификацията се осъществява по програми и във форми по избор на педагогическия специалист в съответствие с професионалния профил на изпълняваната длъжност, с професионалното развитие на педагогическия специалист, с резултата и препоръките от атестацията му, както и с националната, регионалната, общинската и училищната политика. Професионалният профил и постигнатите резултати в обучението на учениците им са основа за определяне на приоритети за професионално усъвършенстване, както и за подпомагане на самооценката и за атестирането на педагогическите специалисти. Професионалното портфолио подпомага атестирането и самооценяването на педагогическия специалист. В процеса на самооценяването си учителят сам ще определи от каква допълнителна квалификация има потребност. 
Powered by Create your own unique website with customizable templates.